Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie coraz więcej osób zaczyna planować urlop. W tym roku zostaną wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących paszportów. Wybór kierunku podróży w dobie pandemii jest nieco utrudniony, należy zwrócić uwagę na okoliczności, które jeszcze nie tak dawno nie miały znaczenia. Jeżeli docelowe miejsce znajduje się w Unii Europejskiej, należy zadbać o UCC – Unijny Certyfikat COVID. Podczas ustalania wyjazdu należy zapoznać się również z obostrzeniami panującymi w wybranym miejscu oraz warunkami wjazdu na teren danego kraju. Regulacje nieustannie się zmieniają i bardzo ważne jest każdorazowe sprawdzanie bieżących obostrzeń oraz zasad podróżowania.

Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 roku dotycząca dokumentów paszportowych wejdzie w życie 27 marca bieżącego roku, z wyjątkiem możliwości elektronicznego wnioskowania o paszport lub paszport tymczasowy dla osób do 12 lat, które wejdą w życie z dniem 21 marca.

Zmiany dotyczą nowych funkcji dla obywateli, ułatwiony zostanie proces wyrabiania dokumentu. Do tej pory konieczne było wypełnienie wniosku w wybranym organie paszportowym, a po zmianie wniosek będzie generowany przez urzędnika i jedyne co konieczne to podpisanie go.

Co więcej, w nowych e-usługach będzie możliwość zweryfikowania ważności dokumentu, przetwarzanych danych, jak również zgłoszenie utraty dokumentu. Po wejściu w życie ustawy, do wydania paszportu dla dziecka wystarczy elektroniczne wyrażenie zgody przez jednego rodzica i następnie przesłanie jej do organu paszportowego.

Kolejnym ułatwieniem będzie możliwość odbioru paszportu po potwierdzeniu tożsamości poprzez porównanie odcisku palca i weryfikacji, czy jest on zgodny z tym, który mieści się w paszporcie.

Unijny certyfikat COVID to nic innego jak elektroniczne zaświadczenie ułatwiające podróżowanie po Europie. Przysługuje on nie tylko osobie, która uzyskała przynajmniej jedną dawkę szczepionki, ale również ozdrowieńcom jak i osobom z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Należy jednak pamiętać, że certyfikat uzyskany na podstawie negatywnego testu ważny jest jedynie 48 godzin, natomiast ozdrowieńcy mogą korzystać z UCC od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Posiadanie takiego dokumentu niesie za sobą różne korzyści, między innymi uczestniczenie w wielorakich wydarzeniach bez obawy o limit osób uczestniczących. Dzięki niemu nie ma konieczności podlegania kwarantannie czy przeprowadzania dodatkowych testów. Unijny Certyfikat dostępny jest w Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel.

UCC zawiera kod QR oraz unikalny identyfikator. W razie wątpliwości dotyczących wiarygodności certyfikatu polecana jest jego weryfikacja w aplikacji Ministerstwa Zdrowia – Skaner Certyfikatów Covid – dostępna do pobrania na urządzenia mobilne.

Minister zdrowia wydał komunikat, z którego wynika zmiana okresu ważności UCC z 360 dni na 270 dni od daty przyjęcia zarówno szczepienia w cyklu podstawowym jak i po dawcę przypominającej. Jest to istotna zmiana, o której mało kto zdaje sobie sprawę. Niewiedza o dacie ważności i ewentualne wygaśnięcie UCC może zaważyć na możliwości podróży oraz na korzystaniu z wielu atrakcji.

Do wyżej wymienionych kwestii koniecznych do zrealizowania wymarzonego wyjazdu należy dodać obserwacje informacji dla podróżujących, a w szczególności warunki wjazdu na teren poszczególnych państw. Do dyspozycji w tej kwestii jest strona www.gov.pl oraz aplikacja Polak za granicą, która jest do pobrania na urządzenia mobilne. Znajdziemy tam bieżące ostrzeżenia oraz zalecenia dotyczące podróży.

Kancelaria Prawna Grodzisk Mazowiecki Iwona Pająk Okoń

r.pr. Iwona Pająk-Okoń