Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie coraz więcej osób zaczyna planować urlop. W tym roku zostaną wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących paszportów. Wybór kierunku podróży w dobie pandemii jest nieco utrudniony, należy zwrócić uwagę na okoliczności, które jeszcze nie tak dawno nie miały znaczenia. Jeżeli docelowe miejsce znajduje się w Unii Europejskiej, należy zadbać o UCC – Unijny Certyfikat COVID. Podczas ustalania wyjazdu należy zapoznać się również z obostrzeniami panującymi w wybranym miejscu oraz warunkami wjazdu na teren danego kraju. Regulacje nieustannie się zmieniają i bardzo ważne jest każdorazowe sprawdzanie bieżących obostrzeń oraz zasad podróżowania.
Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 roku dotycząca dokumentów paszportowych wejdzie w życie 27 marca bieżącego roku, z wyjątkiem możliwości elektronicznego wnioskowania o paszport lub paszport tymczasowy dla osób do 12 lat, które wejdą w życie z dniem 21 marca.
Zmiany dotyczą nowych funkcji dla obywateli, ułatwiony zostanie proces wyrabiania dokumentu. Do tej pory konieczne było wypełnienie wniosku w wybranym organie paszportowym, a po zmianie wniosek będzie generowany przez urzędnika i jedyne co konieczne to podpisanie go.
Co więcej, w nowych e-usługach będzie możliwość zweryfikowania ważności dokumentu, przetwarzanych danych, jak również zgłoszenie utraty dokumentu. Po wejściu w życie ustawy, do wydania paszportu dla dziecka wystarczy elektroniczne wyrażenie zgody przez jednego rodzica i następnie przesłanie jej do organu paszportowego.
Kolejnym ułatwieniem będzie możliwość odbioru paszportu po potwierdzeniu tożsamości poprzez porównanie odcisku palca i weryfikacji, czy jest on zgodny z tym, który mieści się w paszporcie.
Unijny certyfikat COVID to nic innego jak elektroniczne zaświadczenie ułatwiające podróżowanie po Europie. Przysługuje on nie tylko osobie, która uzyskała przynajmniej jedną dawkę szczepionki, ale również ozdrowieńcom jak i osobom z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Należy jednak pamiętać, że certyfikat uzyskany na podstawie negatywnego testu ważny jest jedynie 48 godzin, natomiast ozdrowieńcy mogą korzystać z UCC od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Posiadanie takiego dokumentu niesie za sobą różne korzyści, między innymi uczestniczenie w wielorakich wydarzeniach bez obawy o limit osób uczestniczących. Dzięki niemu nie ma konieczności podlegania kwarantannie czy przeprowadzania dodatkowych testów. Unijny Certyfikat dostępny jest w Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel.
UCC zawiera kod QR oraz unikalny identyfikator. W razie wątpliwości dotyczących wiarygodności certyfikatu polecana jest jego weryfikacja w aplikacji Ministerstwa Zdrowia – Skaner Certyfikatów Covid – dostępna do pobrania na urządzenia mobilne.
Minister zdrowia wydał komunikat, z którego wynika zmiana okresu ważności UCC z 360 dni na 270 dni od daty przyjęcia zarówno szczepienia w cyklu podstawowym jak i po dawcę przypominającej. Jest to istotna zmiana, o której mało kto zdaje sobie sprawę. Niewiedza o dacie ważności i ewentualne wygaśnięcie UCC może zaważyć na możliwości podróży oraz na korzystaniu z wielu atrakcji.
Do wyżej wymienionych kwestii koniecznych do zrealizowania wymarzonego wyjazdu należy dodać obserwacje informacji dla podróżujących, a w szczególności warunki wjazdu na teren poszczególnych państw. Do dyspozycji w tej kwestii jest strona www.gov.pl oraz aplikacja Polak za granicą, która jest do pobrania na urządzenia mobilne. Znajdziemy tam bieżące ostrzeżenia oraz zalecenia dotyczące podróży.
r.pr. Iwona Pająk-Okoń